Głod na świecie,

jego przyczyny


Światowa polityka, a problem głodu. Podstawowe pojęcia i mechanizmy

Głód i sposoby zdobywania pożywienia zawsze miały kontekst polityczny. Pierwsze państwa były organizowane wokół rezerw jedzenia i wody.Czy wiesz, że gdy biedny świat umiera z głodu, Zachód wyrzuca jedzenie ?

Institution of Mechanical Engineers ImechE opublikował w 2003 roku raport, który pokazał, że połowa produkowanej na świecie żywności nie jest zjadana. Zmarnowane jedzenie po prostu idzie na śmietnik. W procesie produkcji niezjadanej żywności niszczymy ziemię, tracimy wodę, marnujemy energię i nawozy.

Głod strukturalny i koniunkturalny, głod ilościowy i jakościowy

Głód jest największym zabójcą na świecie. Zaś jego działanie jest powolne, uporczywe i przebiega na różnych poziomach.

W tym artykule piszemy o głodzie strukturalnym i koniunkturalnym, oraz głodzie ilościowym i jakościowym. Omawiamy ich przejawy.

Rola głodu w dziejach Homo Sapiens

Głód przestał być dominującym problemem w życiu gatunku, gdy ludzie nauczyli się przetwarzać zdobyte zasoby i magazynować je. To był skok jakościowy w funkcjonowaniu Homo Sapiens. Pojawił się wolny czas. Przestrzeń dla zachowań innych niż tylko ciągła walka o zasoby żywnościowe. Pojawiła się przestrzeń dla rozwoju relacji społecznych i rozwoju kultury.

Jednocześnie człowiek rozwijał zdolność do jedzenia, poszerzał swoje menu.Noma - choroba wywołana głodem

Co to jest noma ? To choroba spowodowana brakiem jedzenia. Noma niszczy twarz dziecka. Nazwa tej patologii pochodzi od greckiego słowa „nomein”, które oznacza „pożerać”. W gruncie rzeczy to odmiana gangreny, która rozwija się w ustach, a potem zaczyna niszczyć, a może pożerać twarz.


 Problem głodu w Nigrze

Niger położony jest w Zachodniej Afryce. To jedno z najbiedniejszych państw na świecie, kraj dotknięty nędzą i klęską głodu … . Niemal połowa dzieci w Nigrze ze względu na niedożywienie jest niskiego wzrostu. Wykazują one dużo większą podatność na choroby, niż dzieci, które rozwijały się w normalnych warunkach. Rocznie Niger wydaje na ochronę zdrowia jednej osoby 5 $.


Problem głodu w Indiach

Indie należą do tzw. grupy BRICS, o której się mówi, że jej rozwój napędza światowy rynek.  Jednak w kraju tym żyją ogromne rzesze ludzi ubogich. W Indiach i Chinach mieszka niemal połowa głodujących ludzi na świecie. W Indiach 47 % dzieci poniżej piątego roku życia nie osiąga prawidłowej wagi. 57 mln dzieci w Indiach waży mniej niż powinno. Co roku z powodu niewystarczającej ilości pożywienia umiera 2 miliony dzieci przed 5 rokiem życia.

Problem głodu w Sudanie Południowym

Czy głód na świecie jest zjawiskiem, które bierze się znikąd i pozostaje poza kontrolą człowieka ? Historia Sudanu Południowego pokazuje, że to światowa polityka, ekonomia, a w tym przypadku konflikty militarne powodują pojawienie się klęski głodu. Sudan Południowy stał się areną konfliktu pomiędzy dwoma lokalnym plemionami, zaś konflikt ten wynika z walki pomiędzy dwoma politykami. Tak, gdy przeczytasz ten artykuł w Sudanie Południowym umrze z głodu kilkoro dzieci, gdyż dwóch ludzi stanęło sobie na drodze chcąc realizować swoje ambicje polityczne.

Problem głodu w USA

Amerykański styl życia to hasło samo w sobie, które zbudowało międzynarodową reputację tego kraju. Jednak w tym kraju co szósty mieszkaniec nie wie, skąd będzie pochodził jego kolejny posiłek. Aż 16 milionów amerykańskich dzieci żyje w gospodarstwach domowych pozbawionych bezpieczeństwa żywieniowego. Co więcej dzieci te nie są bezdomne, mieszkają one w domu, w którym co najmniej jedna osoba pracuje.